środa, 29 sierpnia 2018

Świta Morrisona



Niezmiernie szybko wokół Jima zebrało się kółko wzajemnej adoracji, składające się z neurotycznych i maniakalnych dziwaków. Dennisa Jakoba nazywano Łasicą albo Szczurem, ponieważ chodził przygarbiony, szybko przebierając nogami. Jim go uwielbiał, bo jak twierdził, Dennis był jedyną osobą na tym świecie, która przeczytała więcej książek od niego. Bez końca toczyli dyskusje na temat Nietzschego. Obaj identyfikowali się z Dionizosem: „Bez żadnych obrazów sam  w sobie jest bólem pierwotnym i jego rozbrzmiewającym echem”. Znali to sformułowanie i dzielili te same poglądy filozoficzne.


John DeBella był wysokim, umięśnionym synem nowojorskiego policjanta i lubił się przechwalać, że ukradł niemal tyle samo książek, ile przeczytał Dennis. Miał długi płaszcz z niezliczonymi, specjalnie wszytymi wewnętrznymi kieszeniami. Z niemal patologicznym zacięciem używał słów wywodzących się z doktryny katolickiej. Podzielał „teorię prawdziwej plotki” Jima, według której percepcja była wszystkim – do diabła z prawdą, liczy się to, co ludzie uznali za istotne. „Jestem Królem Jaszczurem” – mawiał po latach Jim. „Mogę wszystko!”.


Phil Oleno był jedynym członkiem tej kliki, który nadal mieszkał w domu rodzinnym, co było powodem częstych kpin Jima. Wyglądał jak większa wersja Morrisona, mroczna i atrakcyjna. Zainteresował go, ponieważ miał obsesję na punkcie wszystkiego, co napisał Carl Jung, wierny uczeń Freuda. Chociaż sam Jim wolał innego oddanego ucznia, Sandora Firenczi, będącego zwolennikiem wolnej miłości. Uwielbiali dyskusje po świt. Kolejną zaletą Phila był fakt, że jego ojciec pracował jako farmaceuta, dzięki czemu miał dostęp do leków i narkotyków. 


Trzydziestoczteroletni Felix Vanable był najstarszym studentem w szkole. Zarząd uczelni zgodził się go przyjąć, gdyż wśród jego ocen z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley było tyle samo celujących, co niedostatecznych. Ten szczupły, żylasty mężczyzna o ostrej linii nosa i pociągłej twarzy przypominał Jimowi Deana Moriarty`ego, głównego bohatera ulubionej powieści Kerouaca. Starszy gość, podejmujący ostatnią próbę wzięcia się w garść, często naćpany amfetaminą, zmarł, nim ukończył szkołę filmową.


Powyższe cztery malownicze postacie tworzyły wywołującą dreszcz emocji i perwersji, łączącą inteligencję i nieprzychylność z prowokacją świtę Jima.

Jerry Hopkins:

Jim Morrison. Król Jaszczur  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz