Jeśli nie – polecam pokuszenie się o zajrzenie przez dziurkę od klucza „Drzwi percepcji” autorstwa A. Huxley’a – angielskiego eseisty, nowelisty, poety.
Autentyczność – czyli to, co przyciągnęło mnie w esejach Huxley’a najbardziej.
Na szczęście „Drzwi percepcji” nie przypominają szczelnie zamkniętych, mosiężnych wrót, za którymi kryje się tajemnica, dostępna tylko dla wybrańców… Podczas tej lektury każdy może znaleźć kluczyk. Autor otwiera przed nami drzwi percepcji swobodnie, bez wysiłku – nie jest to w żadnym przypadku sztywny komentarz do zjawiska… To podróż w nieujawnione rejony samego siebie…. W dużym stopniu jest to próba naukowego podejścia do tematu. Huxley wędruje w głąb – w nieznane dotychczas pola widzenia, nowe perspektywy…
Maluje przed widzem abstrakcyjny obraz, który wciąga w głąb dzięki swojej hipnotyzującej teksturze i kolorystyce.
Maluje przed widzem abstrakcyjny obraz, który wciąga w głąb dzięki swojej hipnotyzującej teksturze i kolorystyce.
Niesamowicie trafne w moim odczuciu jest to, jak często autor sięgał po obrazy, po dzieła samych mistrzów, aby odpowiednio wyjaśnić zmianę postrzegania świata po zażyciu meskaliny. Czytelnik zetknie się tutaj z Vermeerem, Cezannem, Vuillardem, pochyli się nad „Liliami widnymi” spod pędzla samego Moneta… Przez taki zabieg „Drzwi percepcji” stają się nie tylko podręcznikiem filozoficznym, służącym refleksji i kontemplacji, lecz także wskazówką do niebagatelnej interpretacji dzieł sztuki.
Co kryje się na antypodach naszego umysłu…? Jak wiele zależy od światła i faktury…? Co stanie się, gdy zaingerujemy za pomocą środka halucynogennego w standardowe postrzeganie świata? Czy zobaczymy fragment nieba, a może piekła?
Polecam sięgnąć po niegrożącą efektami ubocznym dawkę meskaliny, której działanie z mistrzowskim wyczuciem i smakiem prezentuje Huxley w „Drzwiach percepcji”. Być może znajdziemy gdzieś między wersami odpowiedź na to, dlaczego Jim Morrison śpiewał:
„ People are strange” i zobaczymy promienie słońca, słuchając „Indian Summer” .
Barbara Pfeifer
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz